2016.09.02

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W Zespole Szkół nr 9 ul. Hezjoda 15 w Poznaniu

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej działalności realizuje cele i zadania szkoły, że szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo – opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz programie wychowawczym szkoły.
2. Regulamin świetlicy opracowany jest przez kierownika świetlicy (dostosowany w miarę potrzeb) zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły i przedstawiony do wiadomości rodziców i uczniów.
3. W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.

CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1. Celem głównym świetlicy szkolnej jest zapewnienie zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój ucznia.
2. Zadania świetlicy szkolnej:
1. Zapewnienie opieki uczniom przed i po lekcjach odbywających się na terenie szkoły w czasie godzin pracy świetlicy.
2. Pomoc w nauce oraz odpowiednie warunki do nauki własnej, do efektywnego organizowania czasu wolnego , a także własnych zainteresowań oraz zdolności.
3. Tworzenie odpowiednich warunków rozwoju uczniów.
4. Wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie.
5. Zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez aktywność ruchową uczniów.
6. Dbałość o aktywność plastyczną i muzyczną uczniów.
7. Prowadzenie współpracy z rodzicami /prawnymi opiekunami , wychowawcami klas, pedagogiem, psychologiem i innymi specjalistami w celu rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

1. Świetlica szkolna obejmuje opieką uczniów kl. I-III w godzinach 6.30-17.00.
2. Opieka wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela, nie uczęszczający na lekcje religii itp.
3. Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 21 maja 2001r. do świetlicy powinny uczęszczać wyłącznie uczniowie, których rodzice/prawni opiekunowie pracują.
4. W momencie zapisu ucznia do świetlicy rodzice/prawni opiekunowie zapoznają się i akceptują regulamin świetlicy.
5. Przed przyjściem ucznia do świetlicy szkolnej rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do wypełnienia karty zgłoszeń, w której podaje aktualne dane dziecka.
- Każda zmiana telefonu, adresu, bądź osoby upoważnionej do odbioru dziecka, a także informacje o stanie zdrowia powinno zostać przekazane nauczycielowi świetlicy.
- Jednorazowe upoważnienie od rodzica przyjmowane są tylko w formie pisemnej.
6. Jeżeli uczeń jest pod opieką specjalisty (lekarz, terapeuta, psycholog), rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest poinformować nauczycieli świetlicy o zaleceniach do pracy z dzieckiem.
7. Rodzice ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone na teren szkoły, ale nie zostało zgłoszone do świetlicy.
8. Uczeń nie może opuścić świetlicy na żadną prośbę telefoniczną, ani w przypadku informacji słownej samego dziecka lub innej osoby.
9. Nauczyciele świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za ucznia, które nie zgłosiło się do świetlicy.
- uczniów z klas I – odbiera i przyprowadza nauczyciel
- uczniowie klas II i III wychodzą ze świetlicy (na lekcje / zajęcia) samodzielnie, a do świetlicy (po lekcjach) są przyprowadzane przez nauczyciela, który kończy z tą klasą zajęcia.

10. W świetlicy przez cały rok pracy obowiązuje zmiana obuwia.
11. Za rzeczy zniszczone przez ucznia odpowiada rodzic/opiekun prawny.
12. Świetlica nie odpowiada za zaginięcie czy zniszczenie własności ucznia nie powstały z winy placówki.
13. Jeżeli uczeń zapisany jest na zajęcia pozalekcyjne, które odbywają się na terenie szkoły, rodzice/prawni opiekunowie pisemnie powiadamiają o tym wychowawców świetlicy (podając dzień, godzinę, jak również zaistniałe zmiany). Uczniowie wychodzą na te zajęcia samodzielnie.
14. Nauczyciele świetlicy nie odprowadzają uczniów na żadne dodatkowe zajęcia, które odbywają się na terenie szkoły i poza nią.
15. Wysokość składki wynosi 50,00 zł (pięćdziesiąt złotych) na ucznia, natomiast na kolejne dzieci uczęszczające do świetlicy kwotę pomniejszamy o 60%. Zebrana kwota przeznaczona jest na zakup zabawek, gier, artykułów papierniczych, elementów dekoracyjnych itp.
16. Po godzinie 17.00:
a) Wychowawca świetlicy ma prawo powiadomić policję, która podejmie stosowne działania (Dz. U. z 2002r. Nr 11, poz.109).
b) Dziecko zostanie przekazane rodzicowi/opiekunowi oprawnemu po podpisaniu przez niego stosownego oświadczenia.

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIÓW

Uczniowie korzystający ze świetlicy mają prawo do:
1. Korzystanie z pomocy wychowawców świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce.
2. Rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień.
3. Korzystanie z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego.
4. Opieki wychowawczej, życzliwego i podmiotowego traktowania.
5. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły zajęć i ich tematy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:
1. Stosowanie się do poleceń wychowawców świetlicy.
2. Nienagannego i należytego zachowania się wobec wychowawców i kolegów.
3. Zachowanie się tak, by nie przeszkadzać innym w zabawie i nauce.
4. Słuchanie i wykonywanie poleceń wychowawców świetlicy.
5. Dbania o czystość osobistą i estetyczny wygląd świetlicy.
6. Poszanowania sprzętu świetlicy i ponoszenia odpowiedzialności za zniszczenia.
7. Aktywnie uczestniczyć w zajęciach, zabawach i imprezach świetlicowych.

Kary i nagrody:

Kary:
1. Upomnienie przez wychowawcę na forum grupy.
2. Uwaga w dzienniczku.
3. Obniżenie oceny z zachowania.

Nagrody:
1. Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy.
2. Pochwała w dzienniczku.
3. Podniesienie oceny z zachowania.

Dokumentacja świetlicy:
1. W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
a) Tygodniowy i miesięczny plan pracy.
b) Roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczy.
c) Dziennik zajęć wychowawczych.
d) Karty zapisu dziecka.
e) Listy obecności uczniów, z podziałem na miesiące (znajdują się w segregatorach.